Skijöring

A skijöring a kutyás húzósportok egyik téli ágazata, ahol a versenyző sífutva követi az őt húzó kutyáját.

Csakúgy, mint a többi kategóriában, a kutya itt is húzóhámot visel, s egy rugalmas pórázzal van az emberhez kötve. Ez egy ugyanolyan fajta rugalmas póráz, mint amit a többi húzókutyás kategóriában használnak. A versenyszámban egy és két-kutyás kategóriában állhatnak rajthoz a versenyzők a legtöbb versenyen. A skijöring egy másik ágazatból, a pulkából alakult ki. A pulka egy kis szánszerűség, melyet a skandináv országokban kisebb terhek szállítására használnak. A kutyás húzósportok pulkás ágazatában ezt húzza a kutya két vékony rúd közé bekötve, a versenyző pedig a pulkához van erősítve. A versenypulka is sífutótalpakon megy, de a megszokott felszerelés (pl. sátor vagy tűzifa) helyett csak súlyokat tartalmaz: a pulkát húzó kutya súlyának 70%-át.

Skijöring versenyek

A nemzetközi versenyeken csak egy-kutyás kategória van,

de a skandináv országokban 2-4 kutyás kategória is létezik, ahol a kutyák egymás mögött futva húzzák a pulkát. Emellett létezik egy kombinált versenyszám is, ahol egy kör pulka után a versenyzők váltanak, lerakják a pulkát, majd skijöringezve mennek még egy kört. Mind a skijöring és a pulka ágazatban a sífutó szabadstílusú (skating) technikával halad a kutya mögött. Ennek megfelelően erre hivatott sífutófelszerelést használnak, nem pedig a klasszikus technikához valót. Nagyon fontos, hogy a sífutó lécek éle nem fémből van, mint az alpesi sí léceké, ugyanis az komoly sérülést okozhatna a kutyának. A skijöring és pulka kategóriákban a táv is hosszabb, mint a megszokott: a sprinttáv 10-15 km között mozog.

Neked való a skijöring?

A legtöbben német vizslákat, s ennek a fajtának keverékeit használják ezekben a sportágakban,

de a skijöring bármilyen egészséges, s futást s húzást élvező kutyával űzhető. A pulka kicsit speciálisabb a felszerelés miatt, ebben az ágazatban leginkább nagyobb testű kutyákkal indulnak csak. Ahogy a többi húzósportban is, itt is fontos a kutyák bemelegítése, s utána levezetése is. Fontos, hogy ahogy fentebb is említettem ezekben a sportágakban a táv igencsak hosszú, így amennyiben versenyzésre adjuk a fejünket, az komoly felkészülést igényel. Mivel a kutya minket sífutás közben húz, adott, hogy ezt a sportot sífutópályán űzik. Hazánkban hó hiányában nincs túl sok lehetőség ezeket a sportokat űzni, de a környező országokban, mint Szlovákia vagy Ausztria versenyeket is rendeznek. Azonban fontos észben tartani, hogy a különböző helyeken különböző szabályok vonatkoznak a kutyákra a sífutópályákon. Míg Norvégiában teljesen elfogadott, addig sok helyen sajnos tilos kutyánkkal sífutni, mivel a kutyák futás közben igencsak nagy terhet rónak a pályára, s könnyen tönkreteszik azt. Van, ahol külön pálya van kijelölve ahol kutyákkal lehet sífutni, mindenképp érdemes tájékozódni, mielőtt elindulunk a helyi szabályokról. /leírást adta: Csizmadia Blanka/

Csizmadia Blanka vagyok,

12 éves korom óta a kutyás húzósportok megszállottja. A legfőbb versenyszámom a canicross, de a legtöbb sprint ágazatban versenyeztem már, sokat scooterezek és bikejöringezek a kutyáimmal, télen pedig szánozok. 3 éve pedig Norvégiába költöztem, ahol beleszerettem a sífutásba is, így 2019-ben első magyarként képviselhettem hazánkat skijöring kategóriában az IFSS Európa bajnokságon.

Rólam:

Választottál már sportágat kutyusodnak?

Ha szeretnéd megtudni, hogy melyik kutyás sportágakat érdemes kipróbálnod, töltsd ki a kvízt: