Puller

A puller eszköz                                                                                      Mi is az a puller? Van akinek csak egy játék, másoknak egy kiképzőeszköz, egy versenysport,  vagy akár mind a három egyszerre.
    Maga a puller eszköz két darab lila karikából áll, ami több különböző méretben elérhető a kutyák méretétől és habitusától függően. Olyan strapabíró anyagból készült, amit a kutyának jóérzés fogni, eldobva jó messzire gurul, és még a vízen is úszik. Ideális játékeszköz lehet bármelyik kutyának, aki egy kicsit is apportos vagy szeret huzakodósat játszani.
    Mivel dobni és húzni is lehet, motivációs eszköznek is jól alkalmazható, egy zsinóros labdához hasonlóan, de stabilabb fogással és kiszámíthatóbb gurulással. Rögtön kettőt kapunk belőle, így kezdő kutyáknak apportozás tanítására is ideális. Ha pedig a kutyánk már „rákattant”,
akkor a három alábbi alapgyakorlattal vagy azok variálásával fitnesz eszköznek is kiváló.

1. Running – futás / apport
A running gyakorlat tulajdonképpen egy dobálós apportos játék. Az egyik karikát eldobjuk az egyik irányban, a kutya utánafut, elkapja, majd a másik karika segítségével visszahívjuk, ha visszaért és eresztett, akkor pedig eldobjuk a másik irányba, és így tovább. Ha a kutyánk ráérzett a ritmusra, akkor pár perc alatt akár egy kilométert is futhat kontrollált körülmények között, egy kiszámíthatóan mozgó tárgyat kergetve.

2. Jumping – ugrálás / fogáscsere
A jumping gyakorlat lényege, hogy a két karikát felváltva felajánljuk a kutyának fogásra. Ha az egyikre ráfogott, akkor mutatjuk neki a másikat, ha átfogott, akkor megint az elsőt, és így tovább. Ha ez már megy neki, akkor a karikákat kicsit magasabbra tartva a kutya ugrani fog érte. Ennél a gyakorlatnál kiemelten fontos, hogy helyes technikát alkalmazzunk: a karikát úgy tartsuk a kezünkben, hogy a kézfejünk legyen felül és a könyök kifelé mutasson kb
derékszögben, így védve a kutyát és a kezünket is.

3. Pulling – huzakodás
Ennél a gyakorlatnál a kutya ráfog az egyik karikára, kicsit huzakodunk vele, majd a karikát elengedjük – hagyjuk a kutyát nyerni, és rögtön felajánljuk neki a másik karikát huzakodásra. A fenti gyakorlatok kivitelezésénél mindenképp vegyük figyelembe a kutya korát és fizikai
állapotát! Soha ne felejtsünk el edzés előtt bemelegíteni, utána levezetni! Ne felejtsük el, hogy ugyan a puller strapabíró, nem rágójáték és nem elpusztíthatatlan. Felügyelet nélkül sose hagyjuk a kutyánál, illetve ne engedjük azt sem, hogy rágja!

A Dog Puller sport
   Végül de nem utolsó sorban a puller eszközzel létezik egy versenysport is, aminek a neve Dog Puller. Az eszközhöz hasonlóan ez is Ukrajnából származik, ahol már 2012-ben is rendeztek versenyeket. Magyarországon az első verseny 2017-ben volt, és azóta évről évre egyre népszerűbb a sport, tavasztól őszig akár havonta több versennyel.
   A Dog Puller sportban kettő versenyszám van, a running és a jumping. Mindkettő 90 másodpercig tart, és ez idő alatt kell minél több pontot szerezni. A kutyák többnyire méretük
szerinti kategóriákban versenyeznek, egy külön „drive” kategóriával border collie-knak, kelpieknek és sport mixeknek.
Kölyök kategóriában mindkét versenyszámnak speciális szabályai vannak

Dog Puller Running
  A running versenyszám pályája három darab, 10×10 méteres négyzetből áll: a középső a kezdő/start zóna, mellette a két kifutási/running zóna, ezeken túl pedig jelöletlenül a legalább 7-10 méter hosszú két elkapási/catching zóna. A teljes pálya legalább 50 méter hosszú.
  A versenyző felvezető-kutya párosoknak másfél percük van arra, hogy minél több pontot szerezzenek. Az idő a pullerek dupla összeütésére indul. 1 pontot ér az a dobás, amit a felvezető a kezdő zónából indított, áthalad a kifutási és elkapási zónák közötti vonalon, a kutya az elkapási zónában a mozgó pullert elkapja, és elejtés nélkül visszaviszi a kezdő zónába. Ezután a másik pullert kell dobni a másik irányba, és így tovább.

Dog Puller Jumping
   A jumping versenyszámban csak az egyik 10×10 méteres négyzetet használjuk. A dupla összeütéstől számítva itt is másfél percet kap a páros pontokat gyűjteni. 2 pont jár arra ha a kutya a felvezető kezében tartott pullert úgy kapja el, hogy a fogás pillanatában teljesen a levegőben van. 1 pont jár akkor, ha a kutya nincs teljesen a levegőben, de legalább két lába elhagyta a talajt. A kutya nem ugrálhat szemben a felvezetővel, csak az oldalirányú ugrásokra
jár pont.
   A Dog Puller sport kezdő és haladó kutyások számára is ideális választás lehet, akár keresztedzésnek más sportok mellé. A feladatok egyszerűsége miatt könnyű elkezdeni, és a legtöbb versenyen van külön kezdő vagy hobbi kategória. Ha pedig a páros már magabiztosan mozog a pályán, akkor is van még lehetőség fejlődni, különböző technikákkal egyre több és több pontot szerezni.

 

/leírást adták: Ági és Veronika/

Magunkról

       ÁGI : a nehézsúlyú kategória népszerűsítője

         F.Ági vagyok, több mint 20 éve hobbi kutyázom.         Jelenleg Uno-val, az 5 éves rottweilerrel
(HJCH HSCH Uros vom Wiengraberland, BH, ZTP. A, IBGH3) és Blade-del, a három éves holland juhásszal (IBGH3) gyűjtögetek sok közös kutyás élményt. A puller abszolút csak egy játék volt. Több dolgot kipróbáltam, és mindig az motivált, hogy a kutyámat boldognak lássam
bármit is csinál.
     Egy kiszakadt gerincsérv és idegsérülés műtétem miatt azonban hónapokig nem tudtam megfelelően foglalkozni a kutyáimmal. A rehabilitációm alatt ugyan sokat segítettek, de az energiájuk felgyűlt. Kellett valami…
  Ekkor került elő újra a puller. Kicsi a helyigénye, könnyű, gyors behozásokat tesz lehetővé, kézbe adható, remek játék, és még az én egészségi állapotom is elég volt a használatához, persze gyógytornásszal, idegsebésszel egyeztetve, felépítve. Fokozatos edzések, terhelések jöttek, folyamatos orvosi kontrollal, és a csapatból is kaptam segítséget.
  Aztán a regionális bírói tanfolyammal új kapuk nyíltak, más szemmel is láthattam a versenyeket. Jöttek a nem hivatalos és hivatalos belföldi és külföldi versenyek, ahol büszkén
képviselem kutyáimmal a még nem oly népszerű nehézsúlyú heavyweight kategóriát. Idő közben megszereztem  a nemzetközi puller tréneri bizonyítványt is( C kategória) Most ott tartok regionális bíróként és egyben két kutyás aktív versenyzőként, hogy büszkén mondhatom a kutyáimmal történelmet írtunk!

BLADE: Magyarország első országos bajnoka heavyweight kategóriában, ezzel beállítva a running és jumping csúcsot.

UNO: Magyarország első heavyweight kategóriás kutyája, aki világbajnokságon indult, running 2. és jumping 3. helyezett.

   VERONIKA:  a running versenyszám megszállottja
   Az első szett pulleremet egy amerikai aukciós oldalról rendeltem még 2015-ben, miután láttam egy reklámban, hogy ez egy olyan strapabíró játék, ami úszik a vízen. A két németjuhászommal Maximusszal és Zeldával sokat jártunk úszni és mivel már sok ezer forintnyi vízi játékot ledaráltak addigra, azt gondoltam, ez jó lesz nekünk. Akkor még nem is gondoltam, hogy ez az eszköz később a kutyáim életében milyen meghatározó szerepet fog játszani.
   Pár év múlva tudtam meg, hogy erre az eszközre egy egész sport is épül, amikor láttam egy kezdő puller workshop hirdetését. Amúgy is szoktunk dobálósat játszani, a juhászoknak meg az egyéb futós-űzős sportok mellé ez jól hangzott kiegészítésnek, így jelentkeztünk. A workshop végén volt egy kis háziverseny, aminek a futós számát Zelda, a „hátrányos helyzetű” juhászom egy lassú, de 10 pontos hibátlan futammal megnyerte. Nagyon tetszett, hogy itt nem csak a hipergyors kutyáknak van esélye, így a workshop után elkezdtünk versenyekre is járni.
   A versenykarrierünk elég döcögősen indult, de őszintén szólva akkor még csak „ahogy esik úgy puffan” módjára dobáltam a karikákat mindenféle célirányos gyakorlás nélkül. A kutyák meg élvezték így is! ☺ Aztán amikor kiderült, hogy a 2019-es világbajnokság Magyarországon lesz, és a kvalifikációs feltételek egész teljesíthetőnek is tűnnek, eldöntöttem, hogy pontosítjuk a juhászok munkáját. Zeldának sikerült is kvalifikálni, így ő is képviselhette országunkat. 2020-ban sajnos a világbajnokság elmaradt, de mi addig is tovább dolgoztunk a futós számon, részt vettünk nagyon sok hazai és külföldi versenyen, csiszoltuk a technikánkat, egyre több és több pontot szerezve. Közben a falka is gyarapodott egy sheltie taggal, Vivivel.
  Eddig a 2021-es szezonunk volt a legsikeresebb, ahol Vivi országos bajnok lett, a világbajnokságon pedig második mini kategóriában, Maximus pedig beállította 14 pontra a
veterán világrekordot, a világbajnokságon pedig majd’ 10 évesen maxi kategóriában elhozta szintén a második helyet. Zelda pedig a lassúcska tempójával többnyire még hozza a 10/10-es futamokat, ami ugyan most már nem számít soknak, de ő nagyon élvezi. És ez a lényeg!

Választottál már sportágat kutyusodnak?

Ha szeretnéd megtudni, hogy melyik kutyás sportágakat érdemes kipróbálnod, töltsd ki a kvízt: