IGP munkakutya sport
Az IGP munkakutya sport a kutyás sportok Forma 1. versenye
Az IGP egy rövidítés, ami évtizedek alatt többször változott jelentése Nemzetközi Munkakutya Vizsga. Eredetileg csak őrző-védő vizsga volt, ami az évtizedek alatt változott bővült először a speciális nyomkövető vizsgával, majd a kísérő kutya vizsgával (ebben a vizsga fajtában nincsen nyomkövetés és őrző-védő munka). A szabályzathoz mostanra már elő vizsga ZTP vizsga (tenyész alkalmassági vizsga) illetőleg kutató vizsga is tartozik, ezért változott a név őrző-védő vizsgáról munkakutya vizsgára. A vizsgarend az egész világon teret hódított, így fontos volt ennek egységesítése, ezért lett Nemzetközi Munkakutya Vizsga megnevezés. Több olyan ország is átvette ezt a szabályzatot, ahol az ország nem tagja az FCI (nemzetközi kutyás szövetség) illetőleg több országban így Magyarországon is működnek olyan klubok, amik szintén nem tagjai a nemzetközi szövetségnek, ezért 2020. évtől az teljes megnevezése a Nemzetközi Szövetség által elismert szabályzatnak FCI-IGP, mely címet csak az FCI tagországok, FCI tagsággal rendelkező szervezeti adhatják ki. A munkakutya sport eredete egybe esik a rendőrkutyák kiképzésének kezdetével, és a gyakorlatok is ebből az időből erednek. A II. Világháború után az SV (németországi német juhászkutya egyesület) rendezte az első olyan bajnokságot, ami a mai versenyekhez hasonlóan nyomkövető, fegyelmező, illetőleg őrző-védő gyakorlatokból áll. Az egyes ágazatok végrehajtása időben elkülönül egymástól. A vizsga általában a nyomkövető ágazattal kezdődik melynek jele a „A”. A második ágazat az engedelmességi gyakorlatok melynek jele a „B”. Az őrző-védő munka jelenti a legnagyobb terhelést a kutya számára ezért ezzel az ágazattal kell befejezni a vizsgát, melynek a jele a „C”. Az egyes ágazatokban 100 pontot lehet elérni, 300 pontos maximális összes pontszám mellett. A vizsga eredménye 70% tól megfelelő, 80%tól jól, 90%tól nagyon jó, 96%tól kitűnő. Rövidítésben gyakran láthatjuk az elért eredményt így például: 98, 96, 95 = 289.
A vizsga különböző nehézségi fokozatokból áll.
Az alapfokot az IGP-1 a középfokot IGP-2, míg a felsőfokú képzettséget az IGP-3 szint jelenti. A nemzetközi versenyeket a nagyszámú induló miatt csak felsőfokú szinten rendezik meg. Több nemzetközi megmérettetésre is lehetőség nyílik. Az a verseny ahol minden fajta indulhat az FCI-IGP Világbajnokság, ami jelenleg a legnépszerűbb a nemzetközi bajnokságok közül. Azoknak az őrző-védő fajtáknál ahol nagyobb egyedszámmal sportolnak ott fajta világbajnokságot is rendeznek. A legnagyobb hagyományokkal a WUSV Világbajnokság rendelkezik, ami a német juhászkutyák bajnoksága. Jelenleg a legszínvonalasabb fajta világbajnokság az FMBB Világbajnokság, ami a belga juhászkutyák versenye, ahol a többi fajtától eltérően az IGP verseny rendezési elve kicsit különbözik, az utolsó nap rendezik meg a Finálét, amibe az előző versenynapok legjobb 20 versenyzője kerülhet be, itt már csak engedelmességi és őrző-védő gyakorlatot kell bemutatni a versenyzőknek. Fordított sorrendben lépnek a pályára ami egy a közönség számára nagyon izgalmas, de a versenyzőknek megterhelő versenynapot jelent. A fajta világbajnokságokat egyre több fajta esetében úgy rendezik, hogy az összes adott fajtával űzhető népszerűbb sport egyidőben és helyen kerül megrendezésre így pl. a belga juhászkutyáknál FMBB világbajnokot avatnak IGP, Mondioring, Agility, Obedience, CaniCross szakágakban egyaránt.
Bővebben a vizsgáról...
Az IGP sport az elhivatott, kitartó gazdák sportja!
Jól teljesíteni csak azok tudnak akik időt, energiát és pénzt áldoznak a fejlődésre és tanulásra.
Az évtizedek folyamán nagyon sokat változott, formálódott a munkakutya sport e változata, a fejlődés olyan ütemű, hogy azok a kiképzők, akik nem tartanak, lépést a nemzetközi irányvonalakkal azok azt vehetik észre, hogy néhány év alatt ugyanolyan munkával egyre hátrébb kerülhetnek a versenyeken. A három ágazatban jól teljesíteni csak azok tudnak akik időt, energiát és pénzt áldoznak a fejlődésre és tanulásra. Az IGP versenyen nem lehet eredményesen szerepelni néhány hónap kutyaiskolai képzést követően. Azonban akik megtanulják a szakszerű kiképzés alapjait azok később akármelyik kutyasportot is könnyen elsajátítják, és magasszinten is űzhetik, ha kellően szorgalmasak. Sikeres IGP felsőfokú vizsgát verseny körülmények között abszolválni, nagy teljesítmény még a profi kiképzők se mehetnek biztosra, mivel a verseny körülmények idegen pálya, idegen segéd, vagy szokatlan nyomterület még a képzett párosokat is „megtréfálhatja”. Azonban egy ilyen körülmények között megszerzett cím nagy eredmény és azok a kutyák és gazdák, akik többször is helytálltak ilyen körülmények között azok tényleg megérdemlik a „profi kutyakiképző” jelzőt. Ha valaki 90% teljesítménnyel vagy jobban tud egy versenyen teljesíteni akkor ő átlag feletti tudással és kutyával rendelkezik. Amennyiben úgy döntünk, hogy szeretnénk kipróbálni ezt a sportot akkor érdemes olyan kiképzőt, csapatot választani ahol a fenti eredményeket elért emberektől tanulhatunk, ez jelenthet garanciát arra, hogy megfelelő minőségű tudást kaphatunk!
Ahhoz, hogy eredményesek lehessünk ebben a sportban a kutyánknak is alkalmasnak kell lennie erre a feladatra!
Sajnos már nem beszélhetünk arról, hogy ha egy munkakutya fajtát vásárolunk, akkor biztosan alkalmas lesz céljainknak! A munkakutya fajták többség már rendelkezik úgynevezett „küllem, vagy kiállítási” változattal, ahol nem annyira a munka adottságot, mint sem a fajta küllemi tulajdonságait helyezik előtérbe, erre a legjobb példa a német juhászkutya ahol a munka és küllem vonalon tenyésztett kutyák teljesen külön vérvonalak mentén fejlődnek. Az utolsó közös őst 1960 as években látjuk bennük, kimondatlanul de már külön változatról beszélhetünk. Aki dolgozni szeretne, annak munka típusú változatba kell gondolkodnia, de tudni kell, hogy ez a változat a legritkább esetben lesz eredményes a kiállításokon, míg fordítva is igaz, a kiállítási vonalú egyedek ritkán alkalmasak a magasabb szintű sporttevékenységre. A jó munkakutya tulajdonságai. Bátorság, kiegyensúlyozott viselkedés, terhelhető idegrendszer, erős ösztönös adottságok. Amikor kiskutyát kell választani egy munka almot célszerű választani, ahol a szülők egészségesek és képzettek. A kiskutyák közül pedig azt érdemes választani, amit bátran odajön hozzánk, érdeklődő és szívesen fog a szájába különböző tárgyakat, ja és nem utolsó sorban nagyon szereti a hasát! ☺
Munkakutya adottságok kellenek az IGP sporthoz!
Miért nevezzük „Forma-1” nek?
A szabályzat követelményei és a kiképzés minősége legalább annyit fejlődött mint az autóversenyzés az elmúlt évtizedek alatt! A fenti példán keresztül a kutyás tapasztalattal nem rendelkezők is jól megértik ennek a sportnak a lényegét. Számos olyan gyakorlat van amit úgy abban a formában az utcán nem tudunk használni lásd Forma-1 autó, de a képzési technikák, és a jó kutyák által tovább örökített tulajdonságok később beépülnek a minden napi életünkbe és a „fejlesztések” megjelennek a mindennapi életünkbe akár a Formai-1 tapasztalok az autóknál. A jó sportkutyát egy versenyen hibátlanul felvezetni legalább olyan mint egy forma 1 autóval a versenypályán egy „gyors kört” hiba nélkül hozni…. nehéz és nagyon sok munka, de ha megy akkor jó eséllyel kevés olyan helyzet lesz ahol ne tudnánk kutyánkat megfelelően uralni.
Leírhatatlan jó érzés mikor a Magyar Csapat tagjaként jó eredményt érünk el
Az elmúlt 30 évben nagyon sokat tanultam a kiképzésről ennek a sportnak a segítségével, és tanulok a mai napig is. Amikor egy versenyen felállok, a pályára akkor ott látom, hogy az elvégzett munka mennyire volt jó, az a logika, ahogy építettem a kutya kiképzését helyes volt-e? Nagyon sok emberrel találkoztam életem folyamán aki „nagyon értett a kutyákhoz” de megmutatni ezt nem igazán tudta. Az IGP sport megtanított arra, hogy soha se mehetünk biztosra, és felkészületlenül nem érdemes elindulni egy versenyen, mert ott az „elméletben és szavakban jól hangzó” munkát gyakorlatban egy másik élőlénnyel együttműködve kell bemutatni, akinek az „elméleti tudás és felkészültség” nem sokat jelent. Tisztelnünk kell egymást, bíznunk egymásba és tudni kell a „külvilágot kizárni”. Leírhatatlan élmény, amikor a nyomkövető vagy engedelmes gyakorlatsort csinálunk, egy nagy versenyen ahol több száz ember néz minket, de azt érzem a kutyámon, hogy ott és akkor csak ketten vagyunk és figyelünk egymás minden rezdülésére, és a kutyám örömmel csillogó szemmel pontosan hajtja végre azokat az utasításokat, amiket adok neki, és amiket előtte hónapokon keresztül gyakoroltunk! Leírhatatlan jó érzés mikor a Magyar Csapat tagjaként jó eredményt érünk el, vagy egy másik csapattárs jó eredményt ér el egy-egy nemzetközi versenyen, amire szerencsére volt példa az elmúlt években, mivel nagyon sokat fejlődött ez a sport Magyarországon! Jó érzés látni, hogy közös munkánk eredményeként olyan minőségű munkákat láthatunk a Magyarországi versenyeken, melyet a pályafutásom kezdetén csak világbajnokságok legjobbjaitól láthattam külföldön. Ajánlom annak, aki érdeklődik, e sport iránt látogasson ki egy versenyre és nézze meg személyesen a gazda- kutya párosok munkáját, mert ebben a rövid ismertetőben nincsen lehetőségem arra, hogy minden információt átadjak erről a szép, de nehéz sportról, amit az elmúlt 30 évben szereztem. /Suszter Ferenc/
Miért ajánlom az IGP sportot?
Választottál már sportágat kutyusodnak?
Ha szeretnéd megtudni, hogy melyik kutyás sportágakat érdemes kipróbálnod, töltsd ki a kvízt: