A frisbee az egyik legjobb mozgásforma embernek és kutyának is, több féle kategóriában, szinte mindenki megtalálhatja a magának és a kutyájának való kategóriát!
Először a főbb vagy inkább mondjuk úgy,a legnépszerűbb kategóriákat említeném!

  • Távolsági
  • extrém távolsági, long distance, quadruped
  • freestyle
  • microdog

Távolsági:

   Kétségtelenül a kutyás frisbeeben a legnépszerűbb kategória a távolsági ágazat. Ezeknek különböző nevei vannak a különböző szabályzatokban, és ehhez mérten a szabályzatokban különböző pontozása van a különböző kinézetű pályákon! De ha a lényeget szeretném kiemelni akkor a lényeg hogy 35-40 méter távolságra kell dobni a korongot hozzávetőleges 2 méter pontossággal, és természetesen a kutyának azt úgy kell elkapni hogy az előtte a korong ne érjen a földhöz.

Pályák és pontozások:

    Ahogy a pályák alatti leírásban is látható mindegyik számban van időkorlát, így adva taktikai lehetőséget a gyengébb képességű dobóknak vagy lassabb kutyáknak! Mivel több kisebb értékű dobással is lehet hasonló ponton gyűjteni mint kevesebb de távolabbi dobással. Értelem szerűen az ember ahogy törekszik minél messzebbre dobni annál nehezebb dolga van és válik annál pontatlanabbá, ill a kutyának is egyre többet kell futni ezzel fáradva és szintén csak pontatlanság esélyét növelve. Persze annak van a legkönnyebb dolga aki könnyen dob messzire egy gyors és pontos kutyának, ez a tuti recept egy verseny megnyerésére.
    Ez az ágazat edzhető egyedül is de akkár kisebb csapatokban is kiváló szórakozás miközben az ember gyakorolja a dobásokat kutya nélkül! Mindenképpen szeretném hangsúlyozni a kutya nélküli dobóedzések fontosságát, hiszen elengedhetetlen partnerünk (kutya) pontos kiszolgálása. Természetesen kellenek a kutyás edzések is de az eddigi tapasztalataim szerint többnyire az embereknek van nehezebb dolguk. A sport mikéntjéből adódik, hogy inkább atlétikusabb sportos apportos kutyáknak ajánlott ez a sport. De ha valakinek nincsenek nagyra vágyó tervei, akkor szinte majdnem minden fajtával űzhető ez a sport.

Extrém távolsági, long distance, quadruped:

      Szintén szabályzat függő az elnevezés és a lebonyolítási rendszer, de a lényege mindegyinek ugyan az… ki dob messzebbre!
It a pontosságnak nincs jelentősége egy dolog számít hogy minél messzebbre dobjon az ember a kutyának, és szintén csak úgy kapja el a kutya a korongot, hogy az előtte nem érinti a földet. Rettentő látványos ágazat, bár egy kicsit helyigényes. És mind a kutyának mind az embernek fizikai felkészültséget igényel a technikai tudáson túl.

Freestyle / Microdog:

 Kétségtelenül a legszórakoztatóbb, az egyik leglátványosabb, de az egyik legnehezebb ágazata a kutyásfrisbeenek. Ahol zenére akrobatikus elemeket bemutatva különböző dobás formákat használva mutatnak be kűröket a versenyzők, több koronggal, ellentétben a távolsági szakággal ahol csak egy korongot használnak! Ezeket a produkciókat általában egy 4 tagú bírói csoport pontozza, ahol külön figyelik a gazda és a kutya teljesítményét és tudását, a kutya elkapásának eredményességét. A különböző ágazatokban különböző pontozási szempontok vannak, és bizonyos szabályzatok előírnak kötelező bemutatandó elemeket is. A végeredményt két kör freestyle pontértékenek és egy kör hozzátartozó távolsági szám pontértékének összege adja meg! Ebben az ágazatban a gazdának el kell sajátítani a legtöbb különböző dobásformát, valamint kiépíteni az összehangot a koreográfiában a kutyával.

   A Microdog kategória tulajdonképpen semmiben nem különbözik a freestyle-tól, egyedül a kutya és a korong mérete eltérő! Ahogy a nevéből is következtetni lehet rá ez a kategória a kisebb termetű kutyáknak van fenntartva, ahol a gazdi természetesen kisebb korongokat is használ ezzel is megkönnyítve a kutyák dolgát. Szabályzattól függően vannak a kiskutyák határia megállapítva súly és/vagy kutya magasságát figyelembe véve. Természetesen ha egy gazdi úgy gondolja hogy az Ő kiskutyája helyt tud állni a nagykutyák mezőnyében is akkor nyugodtan indulhat abban a kategóriában.

    Amint ez előzőekben olvasható volt ehhez a sporthoz az optimális kutya egy aktív, jólképezhető, apportos kutyus. Az összhang és a képzettség csak a gazdikon múlik, ahogy az is hogy melyik gazdi mennyire sajátítja el a korongkezelés különböző fokát.

    Szerencsére bármely egyenese füves területen űzhető ez a sport, így nincs speciális helyhez kötve.

     Ami azonban elengedhetetlenül fontos ehhez a sporthoz az a megfelelő korong (frisbee), Kizárólag kutyák számára gyártott korongok használhatóak, mivel ezek a frisbeek úgy vannak kifejlesztve, hogy amikor a kutya megfogja nem okoz sérülést a szájába! Az úgynevezett hobbi vagy human termékek eltörhetnek amikor a kutya megfogja azokat és ezzel akár súlyos sérüléseket, fájdalmat okozhatnak. Van olyan szabályzat amely megszabja, hogy csak kizárólag a saját termékük használható a verseny során! A gyártók próbálják teljes körűen kiszolgálni a gazdikat és a kutyusokat, végtelenségig sorolható a gyártott termékek fajtája, keménysége, mérete attól függően hogy milyen a gazdi vagy kutya képessége, tulajdonsága. Igényeiknek csak a pénztárcánk szabhat határt.

    A kutyás frisbee már megélt szebb napokat is hazánkban, azonban mostanság újra feltámadóban van. Ehhez mérten az országban több helyen is lehet találni oktatással foglalkozó személyeket és vagy kutyaiskolákat!

  /leírást adta: Zsíros József /

  Zsíros József vagyok!

    6 éves koromtól élek a sport világában. Voltam aktív sportoló, sőt válogatott is, és dolgoztam szinte mindenféle sporteseménnyel, mint koordinátor. Világéletem volt kutyánk, így egy idő után a sport és a kutyák összemosódtak. Így nálunk nem csak egy hobbiról van szó, több annál, hogy együtt sportolunk a kutyákkal!

    Így amikor a human élsportot abba kellett hagyni, úgy döntöttem a kutyákkal folytatom. Onnantól kezdve tudatosan sportcélra választottam kutyát magamnak, hogy minél jobb eredményt érjünk el. A nekem megfelelő teljesítmény egy Lurcherben (Border Whippet) keverékben találtam meg, így azóta is többnyire ebben a fajtával versenyzek.

     Frisbee-ben számtalan Európabajnoki címet szereztünk szinte mindegyik szabályzatban. Emellett tömérdek dobogós helyezést is szereztünk. Volt amikor egyszerre több kutyával is álltunk a dobogón. Bár a világbajnokságokra minden évben kvalifikáltunk, de a kijutással járó nagy anyagi költségek miatt csak kétszer voltunk VB-n! A 2012-es VB-t  meg is nyertünk a távolsági szakágban. Az extrém távolsági szakágban voltunk Világ, Európa valamint jelenleg is Magyar csúcs tartók vagyunk.

     Sajnos a kutyás frisbee az elmúlt években vesztett népszerűségéből, ennek következtében minimálisra csökkent az elérhető versenyek száma, így jó pár éve mi is más sportban érünk el sikereket. Azonban a név kötelez mindegyik kutyám tud frisbeez-ni, hogy ha úgy adódik, bármikor pályára tudjunk állni.

Választottál már sportágat kutyusodnak?

Találd meg a mindkettőtök számára legmegfelelőbb sportágat kutyás sportágválasztó kvízünk segítségével!