Körpályás agárverseny

Agárpályán edzünk és versenyzünk nem-agarakkal  ( LELKES Edzőklub) 

Helyszín: Agárpálya, Isaszeg

        Az agárpályás versenyzés egy sprint futás, ahol egy előre kialakított kör alakú ,különböző, de viszonylag rövid távon futnak a kutyák (75m, 275m, 485m, 670m – plusz-mínusz pár méter eltérés lehet a pályák közt). A profi kutyák startboxból indulnak, a start és a cél közt automatikus időmérés van, század- vagy akár ezredmásodperces pontossággal. A cél fix helyen van, a pályán több ponton vannak startboxok, a táv attól függ, melyik startboxból indul a futam.

    Profi versenyen 6 kutya fut együtt, a Lelkes Edzőklubban azonban nem csak profi versenyeket illetve futamokat szervezünk, nagyon szívesen látjuk azokat is, akik még kezdők, ők még egyedül futnak, sőt, versenyeinken is futhatnak a kutyák úgynevezett szóló versenyt. Ilyenkor minden versenyző egyedül fut, de időmérés történik, így a verseny végén össze tudjuk hasonlítani az időket, és tudunk helyezéseket hirdetni. Természetesen a kutyáknak először azt kell megtanulniuk, hogy a műnyulat meg akarják szerezni, fogni. Ezt követően  segítő kézből indítva a gazdához fut, majd beiktatható már kanyar mögötti gazdához futás és így növelve a távot. Külön feladatrész amikor a kutya megtanulja, megszokja , hogy már nem kézből indul hanem egy boxból ami speciálisan az indításhoz van kialakítva. Ebben az a nehézség , hogy kutya rövid ideig zárt helyen van , a nyitáskor hangos zörej lesz és a gazda illetve később a műnyúl távolabb van – neki pedig önállóan oda kell futnia. Ez a sport gyakorlatilag bármilyen típusú kutyával űzhető, természetesen  azokkal akik egészségesek , nem túlsúlyosak. Minden edzés előtt be kell mozgatni a kutya testét az esetleges sérülések elkerülése céljából, illetve utána is levezető sétát alkalmazni.   A kutya eleinte tanulhat egyedül illetve ismerős kutya társaságában . Azonban aki már versenyezni szándékozik annak a kutyája  nem szabad , hogy más kutyákat támadjon a nyúl helyett , illetve legalább a futam időtartama alatt szájkosarat tűrő kell legyen . Egyéb eszköz igénye nincs a gazda részéről a sportnak, hiszen maga a tréning pálya biztosítja azt, csupán az utazást kell biztosítani odáig.

     Minden edzésünkön és versenyeink előtt is tartunk speciális felkészítést kezdőknek, kiselőadást tartunk az alapokról, „benyuszizunk”, ahol megnézzük a kutyák zsákmányösztönét, illetve megismertetjük a kutyákat a nyúlgéppel. Ez utóbbi megy körbe a pályán, a gépről egy kar nyúlik be a pálya fölé, és ezen lóg a nyusziszőr, amit a kutyák kergetnek. Elég zajos, így a legtöbb kutyának ezt szoknia kell.

     Amikor a kutyus már tud futni startboxból és körbe tud futni egy teljes kört, haladónak számít, és ha képes több kutyával együtt futni (szájkosár kötelező), akkor profinak számít.

/leírást adta: Nagy Andrea Dog Zone Páty/

Fajtagondozó:    http://agarklub.hu/

Választottál már sportágat kutyusodnak?

Ha szeretnéd megtudni, hogy melyik kutyás sportágakat érdemes kipróbálnod, töltsd ki a kvízt: